O blogu

HRblog to przestrzeń poświęcona tematom kultury organizacyjnej oraz polityki personalnej
w firmie.
Jeśli chcesz świadomie budować kulturę pracy w swojej organizacji, zwiększyć siłę wpływu, wspierać zespół w realizacji działań z obszaru HR, wprowadzić nowe lub zmodyfikować istniejące procesy personalne i wreszcie unikać błędów, które negatywnie wpłyną na morale zespołu – ten blog jest właśnie dla Ciebie.

Rozwiązania, o których przeczytasz to moje subiektywne propozycje poparte konkretnymi  doświadczeniami.

Te doświadczenia to obserwacje, zapamiętane rozmowy, wdrożone inicjatywy, zrealizowane pomysły i zebrane opinie w środowiskach, których byłam lub jestem częścią.
To wyciągnięte wnioski i nauka zdefiniowana przez doświadczanie. Praktyka, która miała i ma zdecydowanie większy wpływ niż teoria. 

Treść HRbloga kieruję przede wszystkim do właścicieli firm, managerów zarządzających ludźmi, liderów HR, partnerów budujących i rozwijających kulturę pracy. Jeśli pełnisz którąś z tych ról, treść tego HRbloga jest dla Ciebie ważna, bo:

  • chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać zdrowa kultura pracy, jak ją rozpoznać, jak ją wspierać
    i jak z niej korzystać,
  • chcesz świadomie wpływać na kulturę pracy organizacji, której jesteś częścią,
  • w zakresie Twojej roli i w obszarze Twojego codziennego działania pożądanym zjawiskiem jest proponowanie, kreowanie, realizowanie i wspieranie rozwiązań na rzecz polityki personalnej.

Kultura organizacyjna w Twojej firmie jest obrazem jakości pracy w tej organizacji. Przyjmie ona dokładnie taki kształt, jaki nadasz jej Ty i Twój zespół. Jesteś jednocześnie kreatorem i odbiorcą zachowań, działań, procesów i wreszcie kultury pracy, na którą masz wpływ i której codziennie doświadczasz. To, czy czujesz się w niej dobrze, czy jednak wolałbyś lepiej, zależy w znaczącym stopniu od Ciebie.

Dostaniesz tutaj sporą dawkę treści nt. tego, jak przełożyć wysokopoziomowe wizje i dalekie inspiracje rozwoju zespołu na działania operacyjne w zakresie polityki personalnej. Dowiesz się jakie są możliwości rozwiązania problemów i z jakich narzędzi możesz skorzystać.

KULTURA HRBLOG’OWANIA

  • Śmiało komentuj moje artykuły i zadawaj pytania!
  • Szanuj mój entuzjazm w dzieleniu się wiedzą!
  • Szanuj innych komentujących!
  • Pamiętaj, że kultura wypowiedzi ma swój początek w kulturze osobistej!
  • Dla komfortu wszystkich czytelników oraz mojego, każdy komentarz będący hejtem zostanie przeze mnie usunięty.